GASTRONOMİ (İNGİLİZCE)

Bölüm Başkanı Mesajı

28.05.2018 Pzt 03:50
Serdar Hoca

Kıymetli Öğrencilerimiz,
 
Bölümümüz Gastronomi bilim dalına gönül veren siz kıymetli gençlere tüm Türk ve Dünya Uluslarının mutfak sanatlarını, yeme ve içme kültürlerini bilimsel şekilde öğretmek, Uluslararası düşünen, gelişime açık ve yaratıcı gastronomi uzmanları yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Bölümümüz,  yabancı dile vakıf, araştırma ve sorgulamayı seven meraklı öğrencilere uygula ve öğren yaklaşımı ile motive ederek eğitim ve öğretim vermektedir.

Bizler Gastronomi Bölümü olarak değişen toplum yapısı ile birlikte değişen yemek kültürü ve yemek yeme alışkanları da değişiklik göstermektedir. Dünya standartlarındaki eğitimimiz sayesinde başta Dünya mutfaklarının benimsenmesi, yeni tatlar, mutfak kültürümüzün tanıtımı ile devamlılığına katkı sağlamak adına, mutfak teknikleri, gıdalar ve özellikleri, gıda güvenliği, kişiler arası iletişim, gastronomi ve yemek tarihi, menü planlama, servis teknikleri, iş sağlığı ve güvenliği gibi çok sayıda dersin içerikleri öğrencilerimiz gastronomi alanında uluslararası bilgi ve beceriler ile donatmaktadır.

Gastronomi bilim dalının pek çok farklı disiplinler ile yakın ilişkisi bulunmaktadır. İleride ortaya farklılık koyabilecek gastronomi uzmanı demek, temel ve uygulamalı bilimleri bilen, kavrayan ve hayata geçirebilecek kişi demektir. Bu kişi fizik, kimya, matematik, gıda ve sağlık alanlarının ilgili konuları dışında, sanatın her dalında yeme içme kültürünün izlerini de aramalıdır. Sadece bununla kalmayıp, dini inanış sistemleri, ekoloji, her türlü habitat ve sosyoloji, felsefe, psikoloji, Uluslararası ilişkiler ile direkt veya endirekt bağlantıları irdelemelidir.

Gastronomi Bölümü olarak dünya standartlarında kaliteli ders içerikleri ve alanında uzman akademik kadromuz ile Dünya mutfağı ve zengin Türk mutfağının araştırılmasını ve korunmasını sağlayarak, uluslararası arenalarda yemek kültürlerinin ve mezunlarımızın kendilerini tanıtmalarına aracılık etmekteyiz. Bu doğrultuda öncelikli hedefimiz uluslararası arenalarda hizmet edebilecek, bayrağımızı dünyada dalgalandırabilecek, başarılı, aydın, İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde yetişmiş bir birey olarak değişimi ve gelişimi hayatının vazgeçilmez bir unsuru olarak gören nitelikli bireyler yetiştirmektir.

Hedeflerimizi yerine getirirken Gastronomi Bölümü olarak ilk günkü heyecan ve hırsla, birlik ve beraberlik içinde, aklın, bilimin ve teknolojinin ışığında yolumuza sağlam adımlarla devam etmek, öğrencilerimizi okul ortamının çok daha ötesinde bir anlayışla geleceğe hazırlarken huzur ve güven içinde eğitim faaliyetlerini sürdürürken görmek elde ettiğimiz tüm başarıların da ötesinde bir değer. Bizler Gastronomi Bölümü olarak eğitim ve öğretim faaliyetlerimizi yürüttüğümüz tüm süre içinde attığımız her adımı zamanında, doğru, etkin ve başarılı bir şekilde tamamladık, hedeflerimizi daima yerine getirdik. Bugün bizim başarılarla dolu bir okul, başarılı öğrenciler ve mezunlara sahip olmamızın altındaki en önemli etmen de budur; kararlılığımız ve hep aynı azimle gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımız. Bu anlamda başarılarımızın gururunu yaşıyor, bugünden sonra da ilke ve değerlerimize bağlı kalarak okulumuzu daha da ileriye taşımak, daha da başarılı öğrenciler yetiştirmek için çalışmaya devam edeceğimizi belirtmek istiyorum.

Sevgili öğrenciler, sizlerle olmaktan, sizleri geleceğe hazırlamaktan büyük mutluluk ve heyecan duyuyor, eğitim ve kariyer yaşamınızda başarılarla dolu yıllar temenni ediyorum.
 
Başarılar ve esenlikler dileklerimle,

 
Dr. Öğr. Üyesi Serdar ÇÖP
UBYO Gastronomi (İNG) Bölüm Başkanı

Adres

Cihangir Mahallesi Şehit Jandarma Komando Er Hakan Öner Sk. No:1 Avcılar / İSTANBUL

Telefon

0212 422 70 00

Fax

0212 422 74 01