HALKLA İLİŞKİLER VE REKLAMCILIK

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık öğrencilerinden ‘Karanlığa Işık Tut’ çalışması

22.05.2019 Çar 12:09

İstanbul Gelişim Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık son sınıf öğrencileri tarafından görme engeliler ile ilgili farkındalık yaratabilmek adına .‘’Karanlığa Işık Tut’’ isimli bir seminer gerçekleştirildi.

İGÜ-Karanlığa Işık Tut
Seminer öncesinde öğrenciler, İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) A blok Rektörlük binasında "Karanlık Yolculuk‘’ isimli bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte gönüllü olanların gözlerine siyah bant takılarak, gözleri görmeden ellerinde beyaz baston ile yollarını bulmaları rica edildi. Gönüllü olanlarla yürüyüş sonrası röportaj yapıldı ve kayıt altına alınarak seminerde görüntüler izletildi. Etkinlik boyunca farklı bölümlerden öğrenciler gözleri görmeden açık alanda yürümenin zorluklarını deneyimlediler. Röportaj yapılan öğrencilerden bazıları, ‘‘koklayarak ve duyarak nerede olduğumu anladım derken, bazı öğrenciler okulu ezbere bildiğim halde kalboldum ve endişelendim nereye dönsem karşıma duvar çıkıyordu’’diyerek yaşadıkları zorlukları anlattılar.

Seminere konuşmacı olarak, Özel Eğitim Öğretmeni Oğuzhan Gürel, Gözder Derneği Başkan yardımcıları Oğuz Taşdemir ve Nur Sefa Özkan katıldı. Konuşmacılar, görme engellilerinin yaşadığı problemlerden, görme engellilerinin toplumdan bekletisinden,empati ve sempati kavramlarından, Gözder derneği faaliyetlerinden ve derneğe nasıl üye olunacağından bahsetti. Bunların yanı sıra Oğuz Taşdemir gündelik yaşamından kesitlerden bahsederken insanların bilinçsiz davranışlarının ne kadar kırıcı olabileceğini gözler önüne serdi. Karşıdan karşıya geçerken yaşadıklarını anlatan Taşdemir, insanların zaman zaman ‘’ Ne işin var senin sokakta otur evinde. ‘’ diyerek kendisini azarladığını bazen ise yardım istediği insanların kıyafetinden çekerek karşıdan karşıya geçmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Proje araştırma evresinde 75 kişilik bir öğrenci grubu üzerinde konuyla ilgili olarak yapılan anket sonucunda ortaya çıkan veriler de katılımcılar ile paylaşıldı. Araştırma, İstanbul Gelişim Üniversitesi, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Emel Tozlu Öztay, Araştırma Görevlisi Nevra Üçler, İstanbul Gelişim Üniversitesi Meslek Yüksekokulu, Pazarlama ve Reklamcılık Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Fulya Beteş önderliğinde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü öğrencileri Damla Kaya , Emre Can Uçar , Dönay Şenel, Damla Bingöl ve Esra Şahin tarafından ortaya konuldu. Anket sonuçlarına göre katılımcıların görme engeli ve görme engeli olan bireylerin yaşadığı zorluklar hakkında bilgiye sahip olmadığı açığa çıktı.

Konuşmacılar, İstanbul Gelişim Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık öğrencilerine ve Araştırma Görevlisi Nevra Üçler’e teşekkürlerini iletti. Etkinlik sonunda Üçler, Özel Eğitim Öğretmeni Oğuzhan Gürel’ e, Gözder Derneği Başkan yardımcıları Oğuz Taşdemir ve Nur Sefa Özkan’ a plaketlerini takdim etti. 
 
 

Adres

Cihangir Mahallesi Şehit Jandarma Komando Er Hakan Öner Sk. No:1 Avcılar / İSTANBUL

Telefon

0212 422 70 00

Fax

0212 422 74 01